Vlna revivalizmu tradičného džezu a zrodenie big bítu

Módne segmenty rhythm and blues a jazz-rocku s vlnou revivalizmu tradičného džezu zasahujú celé Slovensko. V Košiciach sa zakladajú tieto dixielandy: v roku 1962 pri Konzervatóriu (Jozef Maxim), v roku 1963 dixieland Konštantína Boroša, Junior Jazzband Júliusa Olajoša pri Pionierskom dome, dixieland pri PKO (1957), ktorý sa neskôr rozširuje na orchester. V 60. a 70. rokoch sa stali Košice liahňou talentov, nových tvárí nielen džezu, ale aj rocku. Do slovenskej skladateľskej elity sa prebojovali N. Bodnár, A. Brezovský a J. Podprocký, ktorí komponovali nielen piesne populárnej hudby a džezu, ale aj komorné a orchestrálne skladby klasickej hudby. V Košiciach začínala svoju kariéru speváčka Eva Sepešiová. Tu sa zakladajú rockové skupiny The Cosins, Devils, Cargo, Fortifikation a Profily (neskôr premenované na Modus) s takými osobnosťami ako M. Gombitová, J. Vass, K. Witz, Š. Havaši, I. Hudáček, V. Šofranko, M. Medveďová, F. Ujlaky, P. Breza, G. Topertzer, J. Bič a ďalší.
V Prešove sa údajne začal hrať dixieland už v 30. rokoch minulého storočia s angažmánom originálnej afro-americkej kapely v hoteli Savoy. Tradičný džez a swing domáce kapely začali svoju činnosť až od 50. rokov, najmä však v 60. rokoch. Do povedomia Prešovčanov sa dostávajú v 60. rokoch mladé talenty z dixielandov Lečo party, dixieland študentov na Pedagogickej fakulte v Prešove. V súčasnosti majú svojich pokračovateľov v Prešovskom dixielande s K. Koščovou. Zakladajú sa aj rockové súbory s názvami The Beathings (neskôr premenovaná na Pressovia) v zložení A. Cimbora, D. Lukáč, S. Bobák, P. Papáč, „tvrdšia“ džez-rocková Eufónia s lídrom M. Kuľhavým, Corso Beat s M. Medveďovou, artrocková skupina Diligamus Musicam a ďalšie. V tom čase je Prešov skutočne bohatý na osobnosti. V tomto meste začínali svoju kariéru aj známi speváci P. Nagy a P. Lipa.
Začiatkom 60. rokov aj Banská Bystrica zaznamenáva konjunktúru tradičného i moderného džezu. Revivalistické hnutie oživuje trubkár J. Karvaš s ďalšími hudobníkmi ako M. Bakša, M. Kališka, I. Nagy, V. Škrabala, V. Vizár, Š. Čeman, V. Chochol.
V liahni muzikantov, v Seredi zakladá J. Červenka skupinu Ali Jazz Band. Tu sa neskôr formuje aj ďalšia formácia Sereď Dixieland Band, kde sa vystriedalo viacero hudobníkov, napr. V. Kratochvíla, J. Polák, J. Červenka, J. Holub, M. Bihari, V. Ondruška, I. Kaduc. V Seredi sú aj kvalitné rockové súbory.