Turizmus v kocke

Mgr. Ján Blažej

ZAČIATKY PRI LIEČIVÝCH PRAMEŇOCH

Základy cestovného ruchu siahajú do 16. storočia, keď feudálni majitelia pozemkov zistili, že teplé liečivé pramene, ktoré už dlho pomáhali jednoduchým ľuďom z okolia, môžu byť dobrým zdrojom príjmov. Dali upravovať okolie prameňov, postaviť prvé kúpeľné budovy a ubytovne a úspešne lákali rakúsku a uhorská šľachtu i bohatých mešťanov až z Viedne a Budapešti. Pramene koncom 16. storočia preskúmali uznávaní lekári. Rady, ako sa liečiť pri piešťanských horúcich prameňoch, napísal v roku 1571 slávny osobný lekár troch rakúskych cisárov Johann Crato de Craftheim. Osobný lekár pápeža Sixta V. Andrea Baccius Elpidianus v roku 1588 v Benátkach vydal tlačou opis všetkých známych kúpeľov vtedajšieho sveta a spomenul aj natieranie boľavých kĺbov piešťanským liečivým bahnom.

CESTY DO HÔR

Najstarší výlet do Vysokých Tatier sa podľa kroník uskutočnil počas turíčnych sviatkov v roku 1565. Hradná pani Beata Laski-Koscielecki z Kežmarku sa s mešťanmi vydala k Zelenému plesu (1 545 m n.m.). V júni 1615 David Fröhlich uskutočnil prvú vrcholovú vysokohorskú túru, zrejme na Kežmarský štít (2 558 m n.m.). Prvé tatranské letovisko Starý Smokovec vzniklo pri prameni minerálnej vody. V roku 1793 tam dal majiteľ okolitých lesov postaviť horáreň a poľovnícku chatu. V polovici 19. storočia sa začali stavať hotely, reštaurácie a vodoliečebné zariadenia s lekárskym dozorom a osada sa stala klimatickými kúpeľmi. Začiatkom 20. storočia sa v Tatranskej Lomnici začalo lyžovať.

HOSTIA A PONUKA

Podľa štatistík je súčasné Slovensko počtom zahraničných návštevníkov až na konci tretej desiatky európskych krajín. S výnimkou zimných horských lyžiarskych stredísk, termálnych kúpalísk, liečivých kúpeľov a hlavného mesta Bratislavy nie je teda v súčasnosti významnou destináciou pre masovú turistiku. Najčastejší návštevníci sú z okolitých krajín: z Českej republiky, Poľska, Maďarska a z Rakúska. Prichádza však aj veľa Nemcov, do kúpeľov aj hostia z arabských krajín, Izraela, Ruska a z ďalších krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Najviac turistov zo zahraničia pricestuje autami a autobusmi, prípadne vlakmi. Letecky prichádza iba malá časť hostí – na letiská v Bratislave, Košiciach, Poprade a v Piešťanoch. Občania SR na dovolenky odlietavajú z Bratislavy, Košíc, zo Sliača a z Popradu.
Zo západu na východ možno Slovenskom prejsť autom autostrádami a rýchlostnými cestami za šesť – sedem hodín, zo severu na juh za tri hodiny. Pretože Slovensko leží v strede Európy, je dôležitou tranzitnou krajinou pre mototuristov zo severozápadnej a severnej Európy najmä na Balkán, či zo severu do Rakúska a Talianska. Viaceré turistické atrakcie sú miestom náhodných zastavení na oddych počas cesty.
Vo vzdialenejších krajinách pomerne málo známe Slovensko je pre svojich návštevníkov zaujímavou krajinou na príjemnú tichú rodinnú dovolenku uprostred stále zachovanej prírody, na individuálne putovania zvedavcov i fajnšmekerov za prírodnými, architektonickými, kultúrnymi, technickými pamiatkami, ponúka veľa príležitostí milovníkom adrenalínových športov, poľovníctva, rybolovu, jazdectva a v ostatnom čase aj golfu.

BOHATSTVO ATRAKCIÍ

Slovenská republika má:
– 7 lokalít zapísaných do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO,
– vyše 106 lyžiarskych stredísk v päťhviezdičkovej a 8 v štvorhviezdičkovej kategórii služieb a vyše 250 menších a lokálnych stredísk,
– 18 mestských pamiatkových rezervácií so vzácnou stredovekou architektúrou,
72 národných kultúrnych pamiatok,
– takmer 100 štátnych, súkromných či firemných múzeí s expozíciami celoslovenského i regionálneho významu,
– 10 múzeí ľudovej architektúry – skanzenov s najtypickejšími vidieckymi ľudovými stavbami z jednotlivých regiónov Slovenska,
– 50 štátnych i privátnych galérií,
– 150 stredovekých hradov,
– viac ako 50 technických pamiatok,
9 národných parkov,
– 14 jaskýň s nádhernou výzdobou, prístupných verejnosti,
– 17 štátom uznaných oficiálnych kúpeľov s lekárskou starostlivosťou,
– termálne a prírodné kúpaliská, wellnesscentrá.

EURÓPSKE I SVETOVÉ RARITY

Na Slovensku možno navštíviť a uvidieť skutočné svetové rarity:
– v meste Kremnica najstaršiu, od roku 1328 stále funkčnú a pre mnohé krajiny produkujúcu mincovňu na svete a jej unikátne múzeum,
– v Levoči v Kostole sv. Jakuba najvyšší, 18,6-metrový drevený gotický oltár zo začiatku 16. storočia,
– v Banskej Štiavnici Banskú akadémiu, prvú vysokú školu technického charakteru na svete, založenú v roku 1762 Máriou Teréziou,
– neďaleko mesta Rožňava Krásnohorskú jaskyňu s 32,6-metrovým najvyšším sintrovým stĺpom, zapísaným aj v Guinessovej knihe rekordov.
Európskymi unikátmi sú:
– gotický Dóm sv. Alžbety v Košiciach (východné Slovensko), najvýchodnejšie ležiaca katedrála západného typu v Európe,
Múzeum moderného umenia Andy Warhola v Medzilaborciach (severovýchodné Slovensko) s viacerými originálmi jeho diel (neďaleko tohto mesta je dedinka Miková, odkiaľ pochádzajú Warholovi rodičia),
Historická lesná úvraťová železnica vo Vychylovke je jediná doteraz funkčná úvraťová úzkokoľajná lesná železnica v Európe,
– jediná aragonitová jaskyňa pri Ochtinej pri Rožňave,
Sad Janka Kráľa v Bratislave na pravom brehu Dunaja je najstarším európskym verejným parkom (založený v roku 1776),
– novodobou technickou pamiatkou je Most SNP cez Dunaj (postavený v roku 1972) s oceľovou konštrukciou zavesenou na jednom pylóne, ktorá má hmotnosť vyše 7 000 ton.
– 12 935 kilometrov turistických označených chodníkov, čo je najhustejšia sieť v Európe.
Viacero ďalších atrakcií v krajine má minimálne stredoeurópsky význam.

NAJNAVŠTEVOVANEJŠIE

Na prvých šiestich miestach najnavštevovanejších turistických atrakcií sú vodné parky a termálne kúpaliská. Najžiadanejšie je Aquacity v Poprade. Nasleduje Tatralandia, aquapark s termálnou vodou pri Liptovskom Mikuláši. Ďalej tri termálne kúpaliská na južnom Slovensku – Veľký Meder, Podhájska a Vadaš. Šiestym v návštevnosti je Thermal Park Bešeňová pri Liptovskom Mikuláši s dvanástimi vonkajšími a vnútornými bazénmi s termálnou vodou. Zážitkom je tam kúpanie po lyžovačke v zime pod holým nebom pod zasneženými horami.
Najnavštevovanejšími múzeami sú Múzeum Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici, Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava v Dolnom Kubíne a Spišské múzeum v Levoči.
Najviac navštevovanými hradmi sú Bratislavský hrad, Oravský hrad, Spišský hrad a Zámok Bojnice.
Najnavštevovanejšou jaskyňou je Demänovská jaskyňa Slobody.

V SUSEDSTVE VIEDNE

Osobitné miesto v cestovnom ruchu má hlavné mesto Bratislava. Pretože leží na hranici s Rakúskom a šesťdesiat kilometrov od Viedne, do Bratislavy často prichádzajú návštevníci Viedne na jednodenný výlet. Láka ich rozmermi malé, ale prekvapujúco zaujímavé historické jadro, Bratislavský hrad, Dóm sv. Martina, ktorý bol v rokoch 1563 až 1830 korunovačným chrámom jedenástich uhorských kráľov a deviatich kráľovien, medzi nimi aj Márie Terézie. Pod tlakom tureckých vojsk a po obsadení Budína sa Uhorský snem v roku 1536 rozhodol, že Bratislava, mesto obchodníkov, remeselníkov a vinohradníkov, sa stane hlavným mestom krajiny, sídlom kráľa, arcibiskupa a najdôležitejších uhorských inštitúcií, snemovým mestom kráľovstva i korunovačným mestom uhorských kráľov. Slovenské národné divadlo a náštevy špičkových operných inscenácií sú mimoriadne obľúbené medzi Viedenčanmi a návštevníkmi rakúskeho hlavného mesta.
Bratislava je aj významným pútnickým miestom židovských veriacich, pretože pamätník rabína Chatama Sofera je jednou zo štyroch najvýznamnejších židovských pamiatok svojho druhu na svete. Desaťtisíce turistov z celého sveta navštevujú Bratislavu na niekoľko hodín počas zastávky na plavbe luxusnými dunajskými výletnými loďami medzi Nemeckom a Maďarskom alebo až dunajskou deltou.