Móda druhého rokoka (50. až 60. roky 19. storočia)

MÓDA KRINOLÍN

Začiatkom päťdesiatych rokov nadobudla sukňa až prehnane objemnú formu. Tvorila najvýraznejšiu časť dámskej siluety. Jej tvar určovala spodná obručová sukňa, krinolína. Podľa nej sa pre toto obdobie zaužíval i názov obdobie krinolín. V roku 1856 sa po prvý raz použili na zhotovenie spodnej sukne odľahčené oceľové obruče, vďaka ktorým získala krinolína výrazný objem. V päťdesiatych rokoch mala krinolína kupolovitú podobu. Od šesťdesiatych rokov sa pri pohľade zboku zmenila a výrazným predĺžením dozadu nadobudla trojuholníkovú siluetu (obr. 1, obr. 2). Masová továrenská výroba krinolín ich sprístupnila aj širokým vrstvám obyvateľstva. Na území Slovenska neprenikla do ľudového odevu na vidieku, tam ich nosila len inteligencia: panie farárky a rechtorky. Obľúbené boli aj napriek tomu, že sa na ich ušitie spotrebovalo množstvo materiálu a v bežnom živote prekážali (obr. 3).

Siluetu stále obľúbeného útleho drieku, modelovanú šnurovačkou a krinolínou dotváral a zvýrazňoval strih šiat. Oproti predchádzajúcej móde sa zmenil strih rukávov a pozvoľna sa rozširovali smerom k zápästiu. V päťdesiatych rokoch sa začali nosiť k sukni kabátiky vizitky. Spočiatku boli pomerne jednoduché, siahali do pása alebo na boky, mali úzke rukávy, vpredu boli vysoko uzavreté, zapínali sa na háčiky alebo gombíky. Nosili sa aj vpredu otvorené kabátiky s bielou blúzkou alebo vestičkou. Rukávy bývali lievikovito rozšírené (obr. 4).

V porovnaní s úpravou vlasov v období biedermeiera boli účesy podstatne jednoduchšie. Cestička (pútec) zostala, vlasy sa z oboch slúch spúšťali na plecia v podobe voľných zvlnených lokienok. Na deň sa vlasy zapletali do vrkočov a v podobe venčeka sa obkrútili okolo hlavy alebo sa uložili v tyle. Dopĺňali sa jednoduchými hladkými stuhami alebo kvetmi. Staršie ženy naďalej nosili i v domácom prostredí čepce; boli skôr menšie, prikrývali celú hlavu, uväzovali sa buď pod bradou, alebo boli len voľne položené. Šili sa z batistu, čipiek a skladaných stúh. Ženy z vyšších vrstiev, keď vychádzali von si na ne kládli ešte klobúky s roztvorenou krempou. Tento istý typ klobúka nosili aj mladé ženy a dievčatá. Okrem nich sa v šesťdesiatych rokoch na území Slovenska nosili i nízke okrúhle klobúčiky (obr. 5).

Ženy a dievčatá používali všetky odevné doplnky známe už v predchádzajúcich obdobiach – textilné kapsičky i kožené kabelky, pletené peňaženky, vyšívané vreckovky, vejáre a slnečníky, jemné čipkové závoje, šály i kožené alebo úpletové rukavice. Hlboko vykrojené balerínky sa nosili už len na večer, inak topánky a črievice dostali nízky podpätok.