Medzinárodné ocenenia

Ocenenia Bienále animácie Bratislava (BAB)

Na medzinárodnom festivale animovaných filmov pre deti Bienále animácie Bratislava (BAB) o víťazoch v súťaži rozhoduje medzinárodná porota, ktorá udeľuje Hlavnú cenu – Cenu Viktora Kubala za najlepší film (udeľuje sa od roku 2003), Cenu Visegrádu – Cenu sv. Vojtecha za najlepší film z krajín Vyšehradskej štvorky (udeľuje sa od roku 2003), Cenu UNICEF (udeľuje sa od roku 2001), Cenu CIFEJ /Medzinárodného centra filmov pre deti a mládež/ (udeľuje sa od roku 2003) a Zvláštnu cenu poroty. V nesúťažnej časti sa udeľujú zvláštne ocenenia: Prix Klingsor (cena za celoživotné dielo v oblasti animovaného filmu pre deti; udeľuje sa od roku 1991) a Čestné medaily Albína Brunovského za mimoriadny umelecký, výtvarný i odborný prínos v oblasti animovaného filmu (udeľujú sa od roku 1999). Detskí diváci po predstaveniach hlasujú a udeľujú Cenu detského diváka.
Periodicita: každé dva roky

Ocenenia Bienále ilustrácií Bratislava (BIB)

Na medzinárodnej súťažnej prehliadke originálov detských kníh Bienále ilustrácií Bratislava (BIB), ktorá sa koná sa pod záštitou UNESCO a Medzinárodnej únie pre detskú knihu (IBBY), medzinárodná odborná porota BIB, zložená z teoretikov výtvarného umenia, ilustrátorov, vydavateľov a knihovníkov, hodnotí originály ilustrácií a udeľuje ocenenia za najlepšie diela: Grand Prix, Zlaté jablká BIB (5), Plakety BIB (5) a Čestné uznanie vydavateľstvu za významný vydavateľský počin. Ceny sa udeľujú od začiatku podujatia v roku 1967. Autor, ktorý získa Grand Prix BIB, sa v nasledujúcom ročníku BIB prezentuje samostatnou výstavou na nasledujúcom ročníku BIB a stáva sa členom medzinárodnej poroty BIB. Ocenenia BIB získali vynikajúci slovenskí ilustrátori: Albín Brunovský (Zlaté jablko BIB 1967, 1977, 1981), Dušan Kállay (Grand Prix 1983, Zlaté jablko BIB 1973, 1975, Plaketa BIB 1993), Viera Bombová, Ondrej Zimka, Miroslav Cipár, Róbert Dúbravec, Ľuba Končeková-Veselá, Róbert Brun a ďalší. Od roku 1993 sa udeľuje aj Cena detskej poroty BIB, detská porota je zložená z víťazov výtvarných súťaží z celého Slovenska. V minulosti sa okrem týchto ocenení udeľovali aj Zlatá plaketa BIB, Strieborná plaketa BIB, Bronzová plaketa BIB, Čestné uznanie BIB.
Periodicita: každé dva roky

Ocenenia MFF Art Film Fest

Hercova misia (Actor’s Mission Award)

Hercova misia je zvláštne festivalové ocenenie, ktoré sa na Medzinárodnom filmovom festivale Art Film Fest udeľuje od roku 1995 domácim a zahraničným hereckým osobnostiam za mimoriadny prínos do filmového hereckého umenia. Mosadznú plaketu držitelia osobne umiestňovali na Moste slávy v Trenčianskych Tepliciach, od roku 2016, keď sa festival preniesol do Košíc, do Riečky slávy v centre mesta. Medzi laureátmi tejto ceny nájdeme mnohé zvučné mená svetovej, slovenskej a českej kinematografie, vynikajúce herecké osobnosti, napríklad: Franco Nero (prvý laureát), Gina Lollobrigida, Alberto Sordi, Geraldine Chaplin, Annie Girardot, Sophia Loren, Michele Placido, Daniel Olbrychski, Catherine Deneuve, Jean-Paul Belmondo, Ornella Muti, Klaus Maria Brandauer, Nastassja Kinski, Jacqueline Bisset, Isabelle Huppert, Omar Sharif, Liv Ullmann, Jeremy Irons, Gérard Depardieu, János Bán, Ben Kingsley, Claudia Cardinale a i., ako aj mnohí významní českí a slovenskí herci a herečky.
Periodicita: každoročne

Zlatá kamera (Golden Camera)

Od roku 2001 MFF Art Film Fest udeľuje ceny Zlatá kamera (zvláštne festivalové ocenenie) vynikajúcim domácim a zahraničným filmovým tvorcom rôznych profesií za výrazný prínos do kinematografie. Ocenenia získali významní filmoví tvorcovia, o. i. Roman Polanski, Jean-Claude Carriére, Emir Kusturica, Ettore Scola, Andrej Končalovskij, Ulrich Seidl, Andrzej Wajda, Alan Parker, Béla Tarr, Jan Hřebejk a i.
Periodicita: každoročne

Modrý anjel (Blue Angel)

Modrý anjel je štatutárne ocenenie, ktoré sa udeľuje na MFF Art Film Fest v Medzinárodnej súťaži hraných filmov nad 60 minút (Modrý anjel za najlepší hraný film – udeľuje sa producentovi filmu; Modrý anjel za najlepšiu réžiu; Modrý anjel za najlepší ženský herecký výkon; Modrý anjel za najlepší mužský herecký výkon) a v Medzinárodnej súťaži krátkych filmov do 60 minút (Modrý anjel za najlepší krátky film – udeľuje sa režisérovi filmu).
Periodicita: každoročne