Hudobné festivaly

Mgr. František Turák, CSc.

Hudobné festivaly na Slovensku sa naplno rozvíjali až od 70. rokoch 20. storočia, ojedinele aj skôr. Od svojho zrodu mali pre kultúrny rozvoj regiónov Slovenska kľúčový význam. Niektoré z nich dosiahli medzinárodné uznanie a zúčastnili sa na nich najvýznamnejší interpreti sveta.

FESTIVALY KLASICKEJ HUDBY

Najdôležitejším a najprestížnejším medzinárodným festivalom na Slovensku pod záštitou Ministerstva kultúry SR sú Bratislavské hudobné slávnosti. Festival trvá dva októbrové týždne. Prvý ročník sa konal v roku 1964 a od roku 1973 sú členom Európskej asociácii festivalov EFA v Bruseli. Hlavné stanovište organizátorov festivalu je historická budova Reduta, kde sídli Slovenská filharmónia. Tu sa uskutočňujú kľúčové koncerty väčších orchestrov. Komorné súbory vystupujú v Moyzesovej sieni a operné a baletné predstavenia sú v historickej budove opery SND. Každoročne tu vystupujú najvýznamnejšie hudobné telesá a interpretačné osobnosti zo sveta a z domova. Spomeňme aspoň svetoznáme orchestre Wiener Philharmoniker, Berliner Philharmoniker, Royal (London) Philharmonic Orchestra, Česká filharmónia, Varšavská filharmónia, Moskovská filharmónia a iné, interpretačné osobnosti ako sú dirigenti Jiří Bělohlávek, Dennis Russel Davies, Alain Lombard, Lorin Maazel, Libor Pešek, Helmut Rilling, Gennadij Nikolajevič Roždestvenskij, Horst Stein, Jevgenij Svetlanov; soporánistky Lucia Popp, Edita Gruberová, Katia Ricciarelli; tenoristi Sergej Larin, Peter Schreier; klaviristi Friedrich Gulda, Garrick Ohlsson, Boris Berezovskij, Bruno Leonardo Gelber; huslisti Leonid Kogan, Igor Oistrach, Vladimir Spivakov, Joshua Bell, Vadim Repin; violončelista Miklós Perényi a množstvo ďalších svetovo uznaných interpretov. Pod záštitou Unesco, Medzinárodnej hudobnej rady IMC a Slovenského rozhlasu v medzinárodnej súťaži mladých interpretov majú šancu zaskvieť sa začínajúci kvalitní umelci. Tu sa zviditeľnili slávni speváci Peter Dvorský (tenor) či Sergej Kopčák (bas) či trubkár Juraj Bartoš alebo huslista Dalibor Karvay. Zo sprievodných akcií sú najdôležitejšie „tribúna mladých interpretov“ New Talent a medzinárodná muzikologická konferencia.
Ešte staršiu tradíciu má medzinárodný hudobný festival Košická hudobná jar, ktorý vznikol už v roku 1956. V Dome umenia a v Opere Štátneho divadla v Košiciach každoročne interpretujú domáci i zahraniční sólisti, komorné súbory a orchestre skladby klasickej hudby inštrumentálnej i vokálnej (opernej). Festival sprevádzajú výstavy výtvarníkov a literárno – hudobné večery. Fanúšikovia gitary sa môžu tešiť na Medzinárodný gitarový festival J. K. Mertza, ktorý sa koná v júni v Bratislave a je pomenovaný podľa bratislavského rodáka, gitaristu a skladateľa Johanna Kaspara Mertza (1806 – 1856). Je jedným z najstarších gitarových festivalov v Európe. Neodmysliteľnou súčasťou festivalu je súťaž mladých gitaristov. Na každoročne organizované majstrovské kurzy, prednášky, semináre a diskusie sa pozývajú tí najvýznamnejší svetoví gitaristi – skladatelia, interpreti a pedagógovia, napr. Leo Brouwer, Jose Miguel Moreno, Jozsef Eötvös, Fábio Zanon, Maria Esther Guzmán, Ricardo Jesús Gallén, Dagmar a Jozef Zsapka atď. Koncerty znásobujú svoju príťažlivosť nielen výberom toho najlepšieho z klasickej hudby v podaní interpretačných špičiek, ale zaznejú aj skladby v štýloch džezu, latino a flamenca. Večerné koncerty sa konajú v Koncertnej sieni Klarisky, v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca atď. V Záhrade domu Albrechtovcov, známeho hudobníckeho rodu, zaznievajú skladby domácich autorov.
Od roku 1996 sa uskutočňuje pravidelne v októbri festival Dni starej hudby v rôznych koncertných priestoroch. Na tomto festivale sa stretáva domáca i zahraničná interpretačná špička staršej klasickej hudby, ožívajú historické hudobné druhy (fúga, kánon, invencia, chorál, sonáta a i.) v moderných metamorfózach súčasných skladateľov a uplatňujú sa aj hráči na archaických dobových hudobných nástrojoch. O filozofii, estetike, interpretácii starej klasickej hudby sa vedú diskusie na seminároch, workshopoch a diskusných fórach.
Do kategórie festivalov s inovatívnou dramaturgiou patria tradičné a osvedčené i celkom nové festivaly klasickej hudby. Začiatkom 90. rokov začína svoju aktivitu Mélos-Étos, ktorý sa koná každý nepárny rok, spravidla v novembri v Bratislave; počet koncertov sa pohybuje medzi 15 až 20. Od roku 1993 je festival členom asociácie European Conference of Promoters of New Music. Melos-Étos sa profiluje ako autorský festival, viac ako polovica z prezentovaných diel sú slovenské premiéry. Festival dáva domácim autorom exkluzívne objednávky na napísanie diel, určených na premiérové uvedenie v rámci festivalových koncertov. Každý ročník má svojho hosťa – svetovú skladateľskú osobnosť zo zahraničia. Zazneli tu skladby významných zahraničných skladateľov, ktorí sa osobne zúčastnili na koncertoch, napr. György Ligeti, Vinko Globokar, Sofia Gubajdulina, Henryk Mikołaj Górecki, Zygmund Krauze, Arvo Pärt, Krzysztof Penderecki, Erkki-Sven Tűrr, Steve Reich i ďalší. Medzi mladšie patrí medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie, ktorý sa uskutočňuje v Bratislave a Košiciach. Pre Kovergencie je typická multižánrovosť, strety rôznorodosti hudobných kultúr sveta od ethno, džezu, rocku až po klasiku, netradičné obsadenia nástrojov a nekonvenčná filozofia poňatia interpretácie. Atmosféru festivalu dotvárajú filmy, diskusie s osobnosťami, výchovné koncerty, predaj hudobnín a divadelná satira. NEXT festival súčasnej hudby v Bratislave funguje od roku 2000. Už názov charakterizuje spojenie New+ Experimental. Odborníci a samotní organizátori ho nazývajú „multimediálnym festivalom nového typu“, dokonca aj „festivalom pre pokročilých“, pretože si vyžaduje netradičný prístup percepcie. Autori a interpreti diel prezentujú inšpiratívnu súčasnú hudbu bez žánrových obmedzení, ako je avantgardný džez, voľne improvizovaná hudba, noise, ambient, conceptual art, experimental rock (art rock), computer (interactive performance) music, multimedia. Cieľom festivalu je aj prepojenie slovenskej hudobnej scény s medzinárodným dianím. Medzinárodný projekt Space tiež sa zameriava na modernú hudbu. Ide o akési pokračovanie cyklu koncertov Večery novej hudby, ktoré sa implementovali do ďalších nových festivalov. Na festivale Space zaznejú významné diela sólovej a komornej hudby 20.storočia a súčasnej hudby v podaní nielen renomovaných umelcov zo zahraničia, ale aj ambicióznych mladých hudobníkov. Festival býva v novembri. Najväčším letným hudobným festivalom v Bratislave je Viva musica!, ktorý vznikol v roku 2005. Festival ponúka exkluzívne hudobné projekty z klasickej hudby, ale aj koncerty so skladbami ľahších žánrov na netradičných miestach, napr. aj open-air – „pod holým nebom“ v centre mesta.
Banskobystrické hudobné dni v októbri sú významným podujatím, na ktorom sa umelecky i organizačne spolupodieľa aj Štátna opera a Akadémia umení v Banskej Bystrici. Z ďalších významných festivalov vážnej hudby slovenských regiónov je nutné menovať: Festival Allegretto Žilina, Kubínska hudobná jeseň (Dolný Kubín), Nitrianska hudobná jar a jeseň (Nitra), Kremnický hradný organ (Kremnica), Banskobystrická hudobná jar, Hava Nagila – Artis Prešov, Prešovská hudobná jeseň, Bardejovská hudobná jar a mnohé iné festivaly.

DŽEZOVÉ FESTIVALY

Džezové festivaly sú špecifickým fenoménom svetovej kultúry. Poskytujú nielen nevšedný umelecký zážitok, ale aj priestor pre novú spoluprácu hudobníkov, organizátorov. Zaujímavosťou týchto festivalov je tzv. jam session, v závere večera. Vytvorí sa jeden ansámbel z ktorýkoľvek hudobníkov – účastníkov festivalu, ktorí bez prípravy si prídu na pódium zaimprovizovať na známu džezovú tému. „Jam session“ sú spontánne, často na veľmi vysokej umeleckej úrovni.
Najväčším džezovým festivalom na Slovensku sú nepochybne Bratislavské džezové dni. Festival vznikol v roku 1974 a dnes je prestížnym európskym džezovým festivalom. Trvá tri víkendové večery na konci októbra. Okrem špičkových domácich hudobníkov vystupovali na ňom aj džezmeni najzvučnejších mien zo svetovej scény: gitaristi John McLauglin, Al Di Meola, Carlos Santana, John Scofield, Larry Coryell, klaviristi Chick Corea, Herbie Hancock, Joe Zawinul, Michel Petrucciani, Michel Camilo, bubeníci Billy Cobham, Jack De Johnette, basgitaristi Stanley Clarke, Marcus Miller, Ray Brown, vibrafonista Gary Burton, speváci Bobby McFerrin, Cassandra Wilson, Gregory Porter, trubkári Wynton Marsalis, James Morrison, saxofonisti Michael Brecker, Chris Potter, Joshuu Redman, huslista Jean Luc Ponty, skupiny Mezzoforte, Yellowjackets, Sun Ra Arkestra, Take 6 a iní.
Októbrový Medzinárodný jazzový festival v Košiciach trvá tri dni, v rámci ktorých vystúpia každý večer tri hudobné zoskupenia na verejných priestranstvách, v sálach i v kluboch. Snahou festivalu je každý rok doniesť rôznorodé žánre džezu v podaní profesionálov a mladých talentov z domácej a zahraničnej scény.
Festival Jazz FOR SAle nadväzuje na dlhoročnú tradíciu činnosti džezového Klubu M.. Dramaturgia zdôrazňuje spoluprácu s hudobníkmi zo strednej Európy: z Maďarska, Poľska a z Česka a s domácimi džezmenmi. Vystúpili tu napríklad Adam Makowicz (PL), Michal Urbaniak (PL), Randy Brecker (USA) a iní.
One Day Jazz Festival vznikol v roku 2005 a koná sa v jarných mesiacoch na bratislavskej i na košickej scéne. Zaznievajú tu rôzne štýly od tradičného blues, soul až po moderný džez, jazz-rock a jazz-funk v podaní hudobníkov svetového formátu.
V Prešove sa už od roku 1991 uskutočňuje medzinárodný Jazz Prešov. Hlavným zámerom festivalu bol dať priestor pre svoju realizáciu džezovým skupinám z prešovského regiónu, ale v súčasnosti vystupujú tu aj profesionálni hudobníci a zahraničné džezové zoskupenia.
Jediný svojho druhu na Slovensku je Medzinárodný dixielandový festival Banská Bystrica, uskutočňuje sa vždy v máji. Od roku 2002 je súčasťou džezového festivalu United Europe Jazz Festival. Tohto festivalu sa každoročne zúčastňujú zahraničné kapely a sólisti z krajín Vyšehradskej štvorky.
Mikulášsky jazzový festival v Liptovskom Mikuláši sa snaží každý rok predstaviť niektorú zo známych džezových osobností či kapiel, ale aj poskytnúť priestor mladým, talentovaným hudobníkom. Koná sa počas letných prázdnin.
Žánrovo pestrý je jednodňový Jazzový festival Banská Bystrica –Špania dolina.
Regionálne festivaly sú Open Jazz Festival – Zelená Voda (Nové Mesto nad Váhom) a letný Festival Helvetia v Košiciach..

FESTIVAL KULTÚRNE LETO A HRADNÉ SLÁVNOSTI

Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS) organizuje tento najstarší a najväčší festival už 12 rokov. Prostredníctvom neho prináša do ulíc Bratislavy zaujímavé multižánrové podujatia pre deti a dospelých, ktoré spestria letnú atmosféru mesta. Program ponúka z desiatok krajín to najlepšie z hudby, tanca a divadla. Na Slovensku však v každom väčšom meste počas letných mesiacov prebieha festival Kultúrne leto s bohatým programom. Okrem rôznych hudobných koncertov nechýbajú ani divadelné predstavenia a sprievodné podujatia, napr. šermiarske súboje, športové podujatia, módne prehliadky, prehliadky folklórnych súborov a iné.

LETNÉ FESTIVALY POPULÁRNEJ HUDBY

Najväčším letným festivalom na Slovensku je Pohoda festival v Trenčíne. Koná sa vždy druhý júlový víkend. Vystupujú tu kapely a speváci rôznych žánrov populárnej hudby v štýloch rock, metal, punk, house, reggea, hip-hop, ale aj minimal, world, alternatívna scéna a klasická hudba, napr. svetová elita populárnej hudby – The Prodigy, Kraftwerk, Pendulum, Garbage, Stereo MC’s, The Cardigans, Pixies alebo Joan Baez či Björk. Festival dáva priestor aj domácim profesionálnym hudobníkom. Festivalový program obohacujú rôzne sprievodné podujatia: divadelné predstavenia, diskusné a literárne večery, tanečné predstavenia, workshopy, ale aj programy neziskových organizácií.
Letnú festivalovú sezónu každý rok otvára koncom júna rockový festival Topfest v Piešťanoch. Účinkovali na ňom slávni Status Quo (2008), Guns’n’Roses (2012) a Iron Maiden (2013). Vystupujú však aj známe české a slovenské kapely a spevácke hviezdy.
Na bratislavských Zlatých pieskoch sa každoročne organizujú dva väčšie festivaly. Prvý festival – Hip Hop žije – popri desiatkach koncertov má bohatý sprievodný program, napr. graffiti jam, streetball, break dance exhibície a súťaže, beatbox battle atď. Na tomto festivale vystúpil aj svetoznámy americký reper DMX. Druhým je Uprising Reggae Festival koncom augusta. Účinkovali na ňom aj osobnosti svetového významu, napr. reprezentant jamajského reggea Jimmy Cliff, Shaggy, hip-hoperi KRS-ONE, Collie Buddz, kapely The Skatalites a i.
Tiež koncom augusta sa koná populárny festival Lodenica v Piešťanoch. Spočiatku sa zameriaval najmä na contry štýl. V súčasnosti sa stáva viac multižánrovým podujatím; okrem country and western sa presadzuje folk, blue grass alebo trampská hudba.
Obľúbeným hudobným festivalom zameraným na svetovú indie pop/rockovú a elektronickú scénu je Grape Festival v Piešťanoch, ktorý sa koná v auguste.
Česko-slovenský multižánrový a multigeneračný festival Cibula Fest sa uskutočňuje každoročne v júli v Holíči. Atraktívny hudobný program, ktorého súčasťou sú najväčšie české a slovenské hviezdy, dopĺňajú ďalšie zaujímavé sprievodné aktivity. Vystúpila tu aj nemecká synthpopová legenda Alphaville.
Dobrý festival v júli sa realizuje tradične v prešovskom amfiteátri, trvá dva dni. Na festivale vystupujú aj mladé talentované skupiny z regiónu, ale aj divadlá a program spestruje sprievodný program (bojové či výtvarné umenie atď.).
Milovníci rocku a metalu si prídu na svoje na festivale Pod Kameňom v areáli Sninských rybníkov. Počas troch dní sa publiku predstavia domáce, ale i zahraničné hviezdy.
Letných festivalov je však viac: Metalový jednodňový Wlesefest (Martin), dva dni trvajúci rockový festival Terchovský Budzogáň (Terchová) alebo RockScape (Banská Bystrica), Rockový záber (Dolný Kubín), Nestville Open Day (Hniezdne), Trident Open Air (Duchonka), Beša Music Festival (Levice), FestDobréBohunice (Jaslovské Bohunice), Sitno Blues (Počúvadlianske jazero, Banská Štiavnica), CampFest (Kráľova Lehota), Festival Červeník (Červeník), Galota Fest (Zelená voda, Nové Mesto nad Váhom), Muzikálový festival Jozefa Bednárika (Kúpele Brusno) a iné.

FESTIVALY SPEVÁCKYCH ZBOROV A AMATÉRSKE FESTIVALY

Z hľadiska umeleckej úrovne ako aj kultúrneho prínosu nesmieme zabudnúť na festivaly speváckych zborov a amatérske festivaly.
Festivaly speváckych zborov: ABB (Banská Bystrica, máj, jún), Festival zborového spevu V. F. Bystrého (Banská Bystrica), Slovakia Cantat (Bratislava, apríl), Festival slovenskej zborovej tvorby (Bratislava, október), Prievidza spieva (Prievidza, apríl), Mládež spieva (dvojstupňová – krajská a celoštátna), Grand Prix Slovakia (Trenčianske Teplice, júl), Trnavské zborové dni (Trnava, október), Vranovské zborové slávnosti (Vranov, jún) a i.
Festivaly sakrálnej hudby: Medzinárodný festival adventnej a vianočnej hudby (december, Bratislava), Námestovské hudobné slávnosti (Námestovo, máj), Musica Sacra vo viacerých mestách.
Rockové festivaly mladých kapiel: Rock Beskyd Fest (Turzovka), Smižianský letný fetival, Festival rockovej školy (Nitra) atď.
Žiacke a študentské prehliadky komorných a orchestrálnych súborov sa organizujú pri základných umeleckých školách, pri konzervatóriách a vysokých školách po celom Slovensku.
Amatérske dychové festivaly detí i dospelých patria neodmysliteľne k hudobnej tradícii slovenskej kultúry, uskutočňujú sa vo viacerých mestách.