Bratislava a džez v 70. rokoch

Pri tejto príležitosti nemôžeme opomenúť jednu z najlegendárnejších skupín tradičného džezu Traditional club (neskôr premenovaný na Revival Jazz Band, T R Band) v Bratislave. Účinkovali tu: I. Čelko, P. Móric, B. Boška, K. Závodný, M. Vašica, F. Karnok, V. Vizár, P. Molnár, Š. Popluhár a K. Sucháň. Pôsobili tu aj poprední vokálni predstavitelia československého džezu Peter Lipa a Jana Kociánová.
Bratislavský moderný jazz od 70. rokov čiastočne stráca vývojovú dynamiku, nemá patričnú podporu inštitúcií a obecenstva. Džezoví hudobníci odchádzajú hrať do Čiech a do zahraničia. Od roku 1975 dvojica L. Gerhardt a K. Ondrejička získavajú pre koncertnú činnosť mladších kolegov ako sú D. Húščava, Ľ. Tamaškovič, J. Brisuda, A. Jaro, M. Kořínek, I. Móži, J. Döme, P. Kozma, J. Šošoka, C. Zeleňák, J. Rozsíval a ďalší. Osobnosťami inštrumentálneho džezu v 70. rokoch sa stávajú aj ďalšie fenomenálne osobnosti džezu: klavírny virtuóz Gabriel Jonáš, „free jazzman“ a učiteľ spevu František Tugenlieb, pedagóg, „syntetik“ Peter Breiner, dychoví virtuózi Dušan Húščava, Juraj Lehotský a František Karnok, významní kapelníci veľkých džezových orchestrov Vladimír Valovič a Pavol Zajáček.
Sviatkom jazzových fanúšikov sa stávajú Bratislavské jazzové dni (BJD), ktoré štartovali v roku 1975 a dosiaľ nestratili na popularite. Stretáva sa na nich slovenská i svetová špička (Stanley Clarke, Chick Corea, Herbie Hancock, John McLaughlin, Al Di Meola, Marcus Miller, Jean-Luc Ponty a množstvo ďalších). Jeho organizátorskou dušou je Peter Lipa. Ohlas má aj Jazzový festival v Žiline s nultým ročníkom 1986. V súčasnosti sa každoročne konajú festivaly v Prešove, Košiciach, Nitre v Banskej Bystrici a inde. Pre rast osobností a poslucháčstva nenahraditeľný význam má činnosť džezových alebo študentských klubov na celom území Slovenska.